fbpx

Jak dobrze być dobrym!

 • 8 marca 2020
 • Autor: PFP

Fundacja Fascynujący Świat Dziecka – jak dobrze być dobrym!

{W tym cyklu pokazujemy jak Laureaci programu „Przedsiębiorstwo Fair Play” wykorzystują na co dzień swój sukces, by dać coś od siebie społeczeństwu.}

Fundacja Fascynujący Świat Dziecka zajmuje się pomocą dzieciom nieuleczalnie chorym na Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS), będący skutkiem świadomego bądź nieświadomego spożywania przez matkę alkoholu w trakcie ciąży. Jej fundatorem jest Janusz Morawiec, właściciel firmy Polsprzęt.

Jednym z głównych celów Fundacji Fascynujący Świat Dziecka jest doprowadzenie do tego, aby FAS zaczęła być traktowana w Polsce systemowo (tak jak np. autyzm), w związku z tym jej założyciel uczestniczy w licznych spotkaniach z politykami, władzami samorządowymi, a także przedstawicielami Ambasady USA w Warszawie, Kościoła, Diakonii Polskiej czy Caritas. Jego wysiłki skutkują tym, że powoli, lecz efektywnie dąży do realnego polepszenia życia dzieci oraz ich rodziców.

Dzieci cierpiące na FAS, nazywane są niewidzialnymi dziećmi, gdyż nikt nie zauważa ich problemu, nie otrzymują żadnego systemowego wsparcia, mimo, że jest ich w Polsce więcej niż dzieci z autyzmem. Do niedawna niewidzialne, zdane tylko na siebie i swoje rodziny, zostały dostrzeżone przez Janusza Morawca, który z własnych środków sfinansował wiele wydarzeń i szkoleń, mających na celu propagowanie wiedzy i informacji dotyczących FAS, jak również służących pomocy w poszerzaniu wiedzy o tej nieuleczalnej, a tak powszechnej chorobie. Jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń był wyjazd do Seattle (USA) zespołu diagnostycznego, który na University of Washington Medical Center wziął udział w dwudniowym szkoleniu z diagnostyki FAS, prowadzonym przez prekursorkę i niepodważalny światowy autorytet w tej dziedzinie – doktor Susan J. Astley.

W grudniu 2019 r. na cieszyńskim lodowisku zorganizowany został Mecz Gwiazd w Hokeju na Lodzie, w którym Hokejowa Reprezentacja Artystów Polskich mierzyła się z Rajdową Reprezentacją Kajetana Kajetanowicza. Cały zysk z meczu został przekazany na zakup specjalistycznych testów diagnostycznych.

 

Między innymi, dzięki takim wydarzeniom, w fundacji każde dziecko chorujące na FAS, może liczyć na prawidłowe i efektywne terapie, a dzieci, u których podejrzewa się FAS, na dokładną i trafną diagnozę, ponieważ duża liczba dzieci cierpiących na FAS we wcześniejszym etapie zostaje błędnie zdiagnozowana. Najbardziej potrzebujące dzieci otrzymują darmową diagnostykę i terapię, bez pomocy których w życiu codziennym byłyby skazane na problemy.

W ciągu dwóch lat istnienia fundacji, jej fundator – Janusz Morawiec, przekazał na cele statutowe ponad 268 000,00 zł. W 2019 r. jego ogromne zaangażowanie oraz okazywane również poza fundacją serce, zostały docenione przez najważniejsze osoby – dzieci, które nagrodziły Pana Morawca tytułem „Przyjaciel Dzieci 2019″, który nadawany jest przez Dom Dziecka w Cieszynie osobom, firmom i instytucjom, wspierającym placówkę organizacyjnie, finansowo i rzeczowo.


Firma Polsprzęt Janusz Morawiec z Goleszowa uzyskała tytuł i Certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play” 2019.

Powiązane wpisy

Skontaktuj się z naszym ekspertem
i poznaj szczegóły uczestnictwa w programie!

  Imię i nazwisko *
  Adres e-mail *
  Numer telefonu

  * Pola oznaczone gwiązdką są obowiązkowe.

  Instytucje wspierające
  Organizator i partnerzy

  Organizator Programu:
  Program afiliowany przy KIG:
  Patronat Honorowy nad Galą 26. edycji programu Przedsiębiorstwo Fair Play

  Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.