fbpx
Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn

8 marca – Dzień Kobiet, 10 marca – Dzień Mężczyzn

 • 8 marca 2023
 • Autor: PFP

Powszechnie wiadomo, że Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn to międzynarodowe święta ustanowione w celu uhonorowania kobiet i mężczyzn na całym świecie. Oba dni mają różne cele, ale oba mają na celu podkreślenie ważnej roli, jaką odgrywają kobiety i mężczyźni w społeczeństwie. Niektórzy krytycy uważają jednak, że obchodzone dzisiaj święto Kobiet stało się już przesadnie komercyjne, ponieważ często związane jest tylko z zakupem drogich prezentów, kwiatów i innych towarów.

Poszukując powrotu do dobrego kontynuowania wielu pięknych tradycji szczególnie dziś warto przypomnieć sobie, że oba te święta mają ważne i głębokie znaczenie społeczne, kulturowe i polityczne. To przede wszystkim świetna okazja do promowania i zrozumienia potrzeby posiadania w sobie wartości takich jak równość, szacunek i solidarność między płciami. Chcemy przy tej okazji też wspomnieć, że kupując prezenty, kwiaty czy jedzenie w restauracji, generujemy wzrost popytu na te produkty i usługi, co przyczynia się do rozwoju lokalnej i globalnej gospodarki. Ważne, aby robić to wszystko z odpowiednim wyczuciem i uzasadnieniem.

Dzień Kobiet to okazja do podkreślenia ważnych problemów, z jakimi kobiety na co dzień się borykają, takich jak dyskryminacja, przemoc, nierówności płciowe czy brak równego dostępu do pracy i edukacji. W tym dniu kobiety z całego świata manifestują swoją siłę i jedność, a także okazują sobie wzajemną solidarność.
Dzień Mężczyzn, choć nieco mniej znany, ma na celu podkreślenie pozytywnej roli, jaką mężczyźni odgrywają w społeczeństwie, a także zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się mężczyźni, takie jak problemy związane z męskością, zdrowiem psychicznym i relacjami interpersonalnymi.

Oba te święta nie muszą być okazją do robienia wielkich rzeczy, drogich wydatków, czy górnolotnych zachowań. Wystarczy, że staną się dla każdego z Nas kolejną okazją do podarowania sobie drobnego gestu szacunku i wdzięczności.

Zwykły miły gest

Czy wiesz, że drobne gesty wdzięczności wobec siebie takie jak:

– wręczenie kwiatka, czekoladek,
– uściski,
– szczery uśmiech,
– miłe słowa,
– przytulenie,
– pocałunek,
– i wiele innych,

jakie możemy wykonywać nie tylko w te święta, ale na co dzień, są bardzo ważne i potężne? Takie gesty mogą mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, relacje międzyludzkie oraz na jakość całego naszego życia.

To właśnie drobne miłe gesty:

 1. Poprawiają nastrój – Otrzymanie prostego „dziękuję” lub uśmiechu od kogoś, dla kogo wykonaliśmy jakiś drobny gest, może sprawić, że nasz nastrój znacznie się poprawi. Drobne gesty wdzięczności mogą sprawić, że czujemy się docenieni i zauważeni.
 2. Wzmacniają więzi – Wykonanie drobnego gestu wdzięczności może również wzmacniać nasze relacje z innymi ludźmi. Może to sprawić, że czujemy się bliżej siebie i zaczynamy lepiej się rozumieć. Drobne gesty wdzięczności mogą pomóc w budowaniu trwałych i wartościowych relacji międzyludzkich.
 3. Sprawiają, że czujemy się lepiej – Drobne gesty wdzięczności mogą również sprawić, że czujemy się lepiej sami ze sobą. Kiedy wykonujemy coś miłego dla innej osoby, odczuwamy pozytywne emocje i zwiększa to naszą samoocenę.
 4. Wprowadzają pozytywną energię – Drobne gesty wdzięczności np. kwiaty mogą wprowadzać pozytywną energię do naszego otoczenia. Kiedy jesteśmy otwarci i szczerzy w naszych wyrazach wdzięczności, to inni ludzie zaczynają dostrzegać tę pozytywną energię i zaczynają ją odbierać.

Nawet najmniejszy gest może więc mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i relacje z innymi ludźmi.

Drodzy Czytelnicy i ciekawi naszego podejścia do tego tematu,
z okazji obu międzynarodowych świąt – Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn życzymy wszystkim Państwu odwagi i dobrych przyzwyczajeń do częstego okazywania miłych gestów innym i jak najwięcej radości z ich otrzymywania!

Powiązane wpisy

Skontaktuj się z naszym ekspertem
i poznaj szczegóły uczestnictwa w programie!

  Imię i nazwisko *
  Adres e-mail *
  Numer telefonu

  * Pola oznaczone gwiązdką są obowiązkowe.

  Instytucje wspierające
  Organizator i partnerzy

  Organizator Programu:
  Program afiliowany przy KIG:
  Patronat Honorowy nad Galą 26. edycji programu Przedsiębiorstwo Fair Play

  Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.