Polecamy! Informacja od partnera programu Przedsiębiorstwo Fair Play – Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach
29 i 30 maja w Wiśle odbędzie się Europejski Kongres Przemysłu i Energetyki – interdyscyplinarne forum wymiany wiedzy i doświadczeń, które gromadzi przedstawicieli rządu, nauki, przemysłu oraz instytucji odpowiedzialnych za energetykę, infrastrukturę i środowisko. W centrum debaty znajdą się wyzwania związane z transformacją przemysłową i energetyczną Polski w kontekście europejskiej polityki gospodarczej.
Transformacja przemysłu i energetyki – tematy, które kształtują przyszłość
Główne wątki Kongresu koncentrują się wokół wyzwań związanych z transformacją energetyczną i przemysłową, bezpieczeństwem surowcowym, rozwojem zielonych technologii, a także zrównoważoną polityką środowiskową. Tematy te będą omawiane w perspektywie krajowej i unijnej – zarówno przez praktyków, jak i decydentów odpowiedzialnych za strategiczne kierunki rozwoju.
W programie znajdą się również sesje poświęcone infrastrukturze energetycznej i transportowej, przyszłości górnictwa, finansowaniu transformacji, a także nowym modelom współpracy nauki i przemysłu.
Silna reprezentacja instytucji publicznych i decydentów
Obecność przedstawicieli kluczowych ministerstw i urzędów podkreśla wagę Kongresu jako miejsca realnego dialogu między administracją a gospodarką. W Wiśle wystąpią m.in.:
- Marzena Czarnecka – Minister Przemysłu
- Przemysław Koperski – Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Infrastruktury
- Borys Budka – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Komisji ITRE
Nie zabraknie także przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych, a także instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska, gospodarkę wodną oraz energetykę.
Eksperci branżowi i liderzy opinii
Kongres zgromadzi szerokie grono ekspertów reprezentujących strategiczne sektory polskiej gospodarki. Wśród nich:
- Rafał Sonik – przedsiębiorca, filantrop, kierowca rajdowy, Prezes Zarządu Gemini Holding sp. z o.o.
- Magdalena Żmuda – Zastępca Prezesa ds. Usług Wodnych, PGW Wody Polskie
- Aneta Korczyc – Dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, który jest jedynym takim zakładem w Polsce
- dr inż. Piotr Litwa – Prezes Wyższego Urzędu Górniczego
- Zbigniew Prus – Prezes Zarządu PKP CARGO SERVICE sp. z o.o.
Uwagę uczestników z pewnością przyciągnie również udział Piotra Kuczery, Prezydenta Miasta Rybnik, które jako pierwsze miasto w południowej Polsce uruchomiło ogólnodostępną stację tankowania wodoru. Rybnik staje się tym samym regionalnym liderem wodorowej transformacji i realnym przykładem wdrażania nowoczesnych rozwiązań w samorządach.
Nauka i przemysł – wspólna droga do innowacji
Jednym z istotnych elementów Kongresu będzie udział przedstawicieli środowiska naukowego i instytucji badawczych, w tym Politechniki Śląskiej, której eksperci zaprezentują potencjał polskiej myśli technicznej w procesach przemysłowych. W debatach wezmą także udział przedstawiciele takich firm i instytucji jak:
- Polska Grupa Górnicza S.A.
- TAURON Polska Energia S.A.
- Energy Solution Sp. z o.o.
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
- ORLEN S.A.
To reprezentanci sektorów, które mają realny wpływ na tempo i kierunek transformacji w Polsce – zarówno na poziomie operacyjnym, jak i strategicznym.
Między polityką a praktyką – mosty zamiast barier
Europejski Kongres Przemysłu i Energetyki w Wiśle stanie się przestrzenią łączącą świat decyzji politycznych z praktyką rynkową. Wspólna obecność instytucji państwowych, firm, środowiska akademickiego i organizacji branżowych umożliwi prowadzenie rzeczowego dialogu o wyzwaniach i szansach, które niesie transformacja energetyczno-przemysłowa.
Kongres będzie również okazją do budowania relacji międzysektorowych, zawiązywania partnerstw oraz formułowania rekomendacji dla polityk publicznych.
Więcej informacji, pełna agenda wydarzenia oraz rejestracja (do 22.05.2025 r.) dostępne są na stronie: www.intocongress.eu